Past Officers

Worshipful Master
Samuel E. Cartes
2016 - 2017
Robert D. Farmer
2015 - 2016
Patrick J. Tucker
2014 - 2015
Charles A. Jennett
2013 - 2014
Robert J. Leon
2012 - 2013
Brent G. LaVallee
2011 - 2012
James D. Huff
2009 - 2011
Joseph M. Peardon
2008 - 2009
Thomas J. McCallion
2007 - 2008
Gregory C. McDiarmid
2007 - 2008
Daniel Bargy
2005 - 2006
Ugo Coppola
2004 - 2005
Keith A. Koval
2003 - 2004
Robert D. Farmer
2002 - 2003
Leroy C. Gough
2001 - 2002
Donald J. McDiarmid
2000 - 2001
Mickey Nazak
1999 - 2000
Todd Y. Williams
1998 - 1999
William A. Ray
1997 - 1998
Lowell R. Garcia
1996 - 1997
Charles B. Farnham
1995 - 1996
Donald E. Murphy Jr
1994 - 1995
Gary L. Staub
1993 - 1994
John E. Pitt
1992 - 1993
Aral B. Gribble
1991 - 1992
Louis D. Scott Jr
1990 - 1991
Marvin M. Gunn
1989 - 1990
Allen W. Neeley
1988 - 1989
Walter B. Gribble
1987 - 1988
Aral B. Gribble
1987 - 1988
Alton J. Bartrum
1986 - 1987
Marvin M. Gunn
1985 - 1986
Paul L. Krichbaum
1984 - 1985
Henry P. Bidwell
1984 - 1985
T D. Wahl
1984 - 1985
Raymond Lanning
1984 - 1985
Arthur M. Boylan
1984 - 1985
Howard H. Dean
1984 - 1985
Arnold Bunce
1984 - 1985
Roswell Barnes
1984 - 1985
Mearl McLaughlin
1984 - 1985
Walter Dewolf
1984 - 1985
Jack A. Weinschenk
1984 - 1985
Kenneth L. Elliott
1984 - 1985
Charles M. Petri
1984 - 1985
Herbert H. Dean
1984 - 1985
Edward P. Faussett
1984 - 1985
Elmer M. Gaines
1984 - 1985
James Appleton
1984 - 1985
Harold A. Slear
1984 - 1985
Adolph Buek
1984 - 1985
Clare H. Crippen
1984 - 1985
Donald G. Dearing
1984 - 1985
Francis Michaels
1984 - 1985
Daniel F. Beacome
1984 - 1985
William A. Pless
1984 - 1985
Kenneth G. Faulkner
1984 - 1985
Leslie C. Oliver
1984 - 1985
William J. Donaldson
1984 - 1985
Almos G. Frost
1984 - 1985
Frank Seger
1984 - 1985
James R. Hayner
1984 - 1985
William M. Allan
1984 - 1985
Clarence A. Shosey
1984 - 1985
Harold E. Jarvis
1984 - 1985
Fred H. Crippen
1984 - 1985
Dennis L. Jackson
1983 - 1984
Edward D. Nighswonger
1982 - 1983
David M. Lemons
1981 - 1982
Joseph C. Romine
1980 - 1981
Harry L. Eastin
1979 - 1980
Temple L. Wiles
1978 - 1979
William A. Willis
1977 - 1978
Alton J. Bartrum
1976 - 1977
Robert G. Lowe
1975 - 1976
Anthony Dirusso
1974 - 1975
Rodger D. Lyberg
1973 - 1974
ROBERT S. GAMBLE
1972 - 1973
Bruce J. Scott
1971 - 1972
Richard R. Williams
1970 - 1971
James J. Johnston
1969 - 1970
Virgil L. Holdcraft
1968 - 1969
J A. Bosworth
1967 - 1968
Andrew B. Krogstad
1966 - 1967
Edward J. Durk
1965 - 1966
Clarence Seeling
1964 - 1965
Floyd T. Warmington
1963 - 1964
Daniel H. Vogel
1962 - 1963
Thomas H. Leith
1961 - 1962
Emerson J. Phillips
1960 - 1961
Richard J. Wellinger
1959 - 1960
HAROLD R. JOHNSON
1958 - 1959
Ray O. Boyd
1957 - 1958
Thomas H. Leith
1949 - 1950
Albert Cole
1942 - 1943
Harry W. Seger
1940 - 1941
Harry W. Seger
1939 - 1940
J. D. Appleton
1915 - 1916
Ira J. Cook
1901 - 1902
William M. Power
1900 - 1901
William M. Power
1888 - 1889
William M. Power
1884 - 1885
William M. Power
1883 - 1884
William M. Power
1880 - 1881
William M. Power
1878 - 1879
Senior Warden
Jack M. Miceli
2016 - 2017
Samuel E. Cartes
2015 - 2016
Robert D. Farmer
2014 - 2015
Patrick J. Tucker
2013 - 2014
Charles A. Jennett
2012 - 2013
Robert J. Leon
2011 - 2012
Brent G. LaVallee
2009 - 2011
James D. Huff
2008 - 2009
Joseph M. Peardon
2007 - 2008
Thomas J. McCallion
2007 - 2008
Gregory C. McDiarmid
2005 - 2006
Daniel Bargy
2004 - 2005
Ugo Coppola
2003 - 2004
Keith A. Koval
2002 - 2003
Robert D. Farmer
2001 - 2002
Leroy C. Gough
2000 - 2001
Donald J. McDiarmid
1999 - 2000
Mickey Nazak
1998 - 1999
Todd Y. Williams
1997 - 1998
William A. Ray
1996 - 1997
Lowell R. Garcia
1995 - 1996
Charles B. Farnham
1994 - 1995
Donald E. Murphy Jr
1993 - 1994
Gary L. Staub
1992 - 1993
John E. Pitt
1991 - 1992
Aral B. Gribble
1990 - 1991
Louis D. Scott Jr
1989 - 1990
Marvin M. Gunn
1988 - 1989
Walter B. Gribble
1986 - 1987
Marvin M. Gunn
1984 - 1985
Dennis L. Jackson
1982 - 1983
Edward D. Nighswonger
1981 - 1982
Junior Warden
Daniel P. Snider
2016 - 2017
Jack M. Miceli
2015 - 2016
Samuel E. Cartes
2014 - 2015
Michael Wehrle
2014
Robert D. Farmer
2013 - 2014
Patrick J. Tucker
2012 - 2013
Charles A. Jennett
2011 - 2012
Robert J. Leon
2009 - 2011
Brent G. LaVallee
2008 - 2009
James D. Huff
2007 - 2008
Eric K. Schultz
2007 - 2008
Thomas J. McCallion
2005 - 2006
Gregory C. McDiarmid
2004 - 2005
Daniel Bargy
2003 - 2004
Ugo Coppola
2002 - 2003
Keith A. Koval
2001 - 2002
Robert D. Farmer
2000 - 2001
Leroy C. Gough
1999 - 2000
Donald J. McDiarmid
1998 - 1999
Mickey Nazak
1997 - 1998
Todd Y. Williams
1996 - 1997
Lowell R. Garcia
1994 - 1995
Charles B. Farnham
1993 - 1994
Donald E. Murphy Jr
1992 - 1993
Gary L. Staub
1991 - 1992
John E. Pitt
1990 - 1991
Aral B. Gribble
1989 - 1990
Alton J. Bartrum
1985 - 1986
Daniel F. Beacome
1983 - 1984
Dennis L. Jackson
1981 - 1982
Edward D. Nighswonger
1980 - 1981
Thomas H. Leith
1948 - 1949
Treasurer
Thomas M. Archer
2013 - 2016
David E. Huff
2012 - 2013
Robert A. Legowsky
2012
Robert A. Legowsky
2011 - 2012
David E. Huff
2009 - 2011
David E. Huff
2008 - 2009
David E. Huff
2008 - 2009
Keith A. Koval
2004 - 2007
Richard S. Bemmann
2003 - 2004
Richard S. Bemmann
2002 - 2003
Richard S. Bemmann
2001 - 2002
Richard S. Bemmann
2000 - 2001
Richard S. Bemmann
1999 - 2000
Richard S. Bemmann
1998 - 1999
Richard S. Bemmann
1997 - 1998
Richard S. Bemmann
1996 - 1997
Secretary
Mike Gackler
2016
Robert A. Legowsky
2012 - 2016
Lowell R. Garcia
2011 - 2012
Keith A. Koval
2007 - 2011
Lowell R. Garcia
1998 - 2007
Alton J. Bartrum
1995 - 1998
Senior Deacon
Jared Schemanski
2016 - 2017
Daniel P. Snider
2015 - 2016
James M. Roberts
2014 - 2015
Michael Wehrle
2013 - 2014
David P. Grimes Jr
2013
Patrick J. Tucker
2011 - 2012
Charles A. Jennett
2009 - 2011
Robert J. Leon
2008 - 2009
Brent G. LaVallee
2007 - 2008
Joseph M. Peardon
2007 - 2008
Eric K. Schultz
2005 - 2006
Thomas J. McCallion
2004 - 2005
Gregory C. McDiarmid
2003 - 2004
Daniel Bargy
2002 - 2003
Ugo Coppola
2001 - 2002
Keith A. Koval
2000 - 2001
Charles G. Smith
1999 - 2000
Robert D. Farmer
1999 - 2000
Leroy C. Gough
1998 - 1999
Leroy C. Gough
1997 - 1998
Donald L. Galway
1996 - 1997
Todd Y. Williams
1995 - 1996
Lowell R. Garcia
1993 - 1994
Charles B. Farnham
1992 - 1993
Gary L. Staub
1990 - 1991
John E. Pitt
1989 - 1990
Louis D. Scott Jr
1988 - 1989
Daniel F. Beacome
1982 - 1983
Edward D. Nighswonger
1979 - 1980
Junior Deacon
Mark Newton
2016 - 2017
Jared Schemanski
2015 - 2016
Daniel P. Snider
2014 - 2015
James M. Roberts
2013 - 2014
Michael J. Muscat
2013
Trent M. Renfro
2011 - 2012
Patrick J. Tucker
2009 - 2011
Robert J. Leon
2007 - 2008
Allan J. Sayle
2007 - 2008
Joseph M. Peardon
2005 - 2006
Kristoffer L. Tobbe
2004 - 2005
Thomas J. McCallion
2003 - 2004
Gregory C. McDiarmid
2002 - 2003
Randy J. Tobbe
2001 - 2002
Ugo Coppola
2001 - 2002
Daniel Bargy
2001 - 2002
Patrick J. Shannon
2000 - 2001
Keith A. Koval
1999 - 2000
Charles G. Smith
1998 - 1999
Robert D. Farmer
1998 - 1999
James H. Miller
1997 - 1998
Mickey Nazak
1996 - 1997
Todd Y. Williams
1994 - 1995
Lowell R. Garcia
1992 - 1993
Aral B. Gribble
1988 - 1989
Senior Steward
Steven Atkeson
2016 - 2017
Justin A. Koval
2015 - 2016
Justin A. Koval
2013 - 2014
Charles P. Schultz
2011 - 2013
Thomas M. Archer
2009 - 2011
Nathan E. Newman-Faulkner
2008 - 2009
Salvatorre Ferra
2007 - 2008
Marvin M. Gunn
2005 - 2008
Kenneth R. Lisauskas
2005 - 2006
Mitchell P. Radelt Sr
2004 - 2005
Robert A. Bilderbeck
2004 - 2005
Frank C. Gennaccaro
2003 - 2004
Lawrence M. Dopkowski
2002 - 2003
Lawrence M. Dopkowski
2001 - 2002
David J. Corwin
2000 - 2001
John D. Ayer
1999 - 2000
Donald E. Murphy Jr
1998 - 1999
Donald J. McDiarmid
1997 - 1998
Ronald J. Chapiewski
1996 - 1997
Junior Steward
Craig S. Mortz
2016 - 2017
Daniel S. Powell
2015 - 2016
Daniel S. Powell
2013 - 2014
Michael Wehrle
2013
Raymond C. Hall
2012 - 2013
Garrett M. Graham
2011 - 2013
Dewaine R. Shomin
2009 - 2011
Dewaine R. Shomin
2008 - 2009
Dewaine R. Shomin
2008 - 2009
Michael P. Gorman
2007 - 2008
Girard D. Sensoli
2005 - 2006
Lawrence M. Dopkowski
2004 - 2005
Robert A. Legowsky
2004 - 2005
Mitchell P. Radelt Sr
2003 - 2004
Karl H. Behr
2002 - 2003
John D. Ayer
2000 - 2001
David J. Corwin
1999 - 2000
Lawrence M. Dopkowski
1999 - 2000
Clifford O. Behrens
1998 - 1999
Clifford O. Behrens
1997 - 1998
Robert D. Farmer
1997 - 1998
Leroy C. Gough
1996 - 1997
Chaplain
John D. Penley
2009 - 2014
Donald J. McDiarmid
2006 - 2009
Thomas H. Leith
2005 - 2006
Donald J. McDiarmid
2004 - 2005
Louis D. Scott Jr
1999 - 2000
Thomas H. Leith
1993 - 2004
Musician
Bennie R. Lewis
2007 - 2008
Bennie R. Lewis
2005 - 2006
Bennie R. Lewis
2004 - 2005
Marshal
Dewaine R. Shomin
2011 - 2013
Douglas W. Knott
2009 - 2011
Douglas W. Knott
2008 - 2009
Douglas W. Knott
2008 - 2009
Alton J. Bartrum
2005 - 2008
Kristoffer L. Tobbe
2005 - 2006
Frank C. Gennaccaro
2004 - 2005
Kristoffer L. Tobbe
2003 - 2004
Kristoffer L. Tobbe
2002 - 2003
Kristoffer L. Tobbe
2001 - 2002
Kristoffer L. Tobbe
2000 - 2001
Gary L. Staub
1999 - 2000
Louis D. Scott Jr
1996 - 1999
Gary L. Staub
1995 - 1996
Tiler
David E. Huff
2007 - 2008
Donald J. McDiarmid
2005 - 2006
David E. Huff
2004 - 2005
David E. Huff
2003 - 2004
Brian Bartrum
2002 - 2003
David E. Huff
2001 - 2002
David E. Huff
2000 - 2001
Gary Graham
1999 - 2000
Keith A. Koval
1998 - 1999
Gary Graham
1997 - 1998
Gary Graham
1996 - 1997
Membership Director
Jack M. Miceli
2016 - 2017
Mentor
Daniel Bargy
2013 - 2015
Louis D. Scott Jr
2013